Officers and Members

2017 Chapter Officers

 President: Elizabeth Anita Williams                                                                                         Vice President: Lorraine Jackson                                 

 Secretary: June Nelson                                                                                                                  Assistant Secretary: Kimberly Little

Corresponding Secretary: Claudette Tucker                                                                         Treasurer: Benita Epps

Financial Secretary: Jean Hixson                                                                                                    Assistant Financial Secretary: Terri Bedgood

Hostess: Beverly McNair                                                                                                                 Ivy Leaf Reporter: Emma Huff                     

Parliamentarian:  O’Livia Meeks                                                                                                  Sergeant-at-Arms: Icyphine Jessie

Historian: Shirley Cox                                                                                                                       Chaplain:  Martha Atwater

 

2017 Chapter Members

Mary Anderson                    Martha Atwater                    Betty Bedgood                      Terri Bedgood                    Delores Brewer                        Hilda Carlisle

Tabitha Coverson                 Shirley Cox                            Ericka Davis                         Stephanie Dowell             Jacqueline Dyal                     Kathy Ellison

Cheris English                      Benita Epps                            Karla Fagg                            Emma Huff                        Connie Frazier                        Donna George

Mary Gilliam                        Tammy Glenn                         Katrina Goss                        Beverly Hill-Jackson        Linda Hines                          Jean Hixson

Emma Huff                           Lorraine Jackson                  Icyphine Jessie                     Pamela Johnson                Sherri Johnson                    Jacqueline Jones

Johnnie Jones                       Sylvia King                            Alesia Levine                        Kimberly Little                   Sheneka Lynch-Lewis           Candace McGhee

Beverly McNair                     Alice Malcolm                       Brenda Martin                     Leslie Matthews                O’Livia Meeks                          April Murphy

Alisha Marie Scott Nair       Erica Bowman Ponder        Shanitra Ransom                Stacey Simmons                  Jeanell Spence Settles        Grace Bruce Spence

Shenisa Taylor                       Dora Terry                             Claudette Tucker                Freda Weldon                       Anita Williams                     Nikerrah Williams

Mabel Mitchell                       Rosa Wilkerson                    Regina Simmons

 

 

Chapter Committees and Chairman

PROGRAM COMMITTEE:  Lorraine Jackson

MEMBERSHIP COMITTEE:  June Nelson

PROTOCOL COMMITTEE:  Karla Fagg

FUNDRAISING COMITTEE:  Kimberly Little

PUBLIC RELATIONS COMITTEE: Emma Huff

SCHOLARSHIP/AWARDS COMMITTEE:  Claudette Tucker

BUDGET COMITTEE:  Benita Epps

STANDARDS/CONSTITUTION & BYLAWS COMITTEE:  O’livia Meeks

EAF COMMITTEE:  Icyphine Jessie

TECHNOLOGY COMMITTEE: April Murphy

CONNECTION COMMITTEE:  Benita Epps / Ericka Davis

COTILLION COMMITTEE:  April Murphy / June Nelson

HODEGOS COMMITTEE:  Beverly McNair

COURTESY COMMITTEE:  Mary Gilliam

MUSIC COMMITTEE:  Betty Bedgood

RITUALS COMMITTEE:  Kathy Ellison / Benita Epps